Jak zweryfikować wiarygodność sklepu internetowego?

folder_openBezpieczeństwo

Słyszymy ostatnio o różnych oszustwach on-line. Sklepach internetowych, które nie przysyłają opłaconego towaru. Dla potrzeb swoich najbliższych stworzyłem procedurę, która pomaga zweryfikować na ile sklep jest zaufany.

1. Sprawdź czy na stronie znajdują się pełne dane adresowe sklepu: adres, telefon (warto sprawdzić czy ktoś go odbiera), dobrze jeśli na stronie znajduje się NIP i REGON, wówczas wpisując je w wyszukiwarkę internetową możemy znaleźć inne informacje o sklepie. Podobnie w wyszukiwarkę warto wpisać nazwę sklepu i firmy prowadzącej sklep (marka sklepu i firma mogą być inne) i przejrzeć strony, które zostaną wyszukane pod kątem artykułów, komentarzy na temat sklepu.

2. Przeczytaj Regulamin sklepu. Jakie są warunki zakupów i dostawy oraz reklamacji i zwrotów. Warto także pamiętać o prawie „do namysłu” w przypadku zawarcia umowy na odległość – zamówiony w ten sposób towar można zwrócić w ciągu 10 dni (z pewnymi wyjątkami), warto sprawdzić czy sklep opisuje w regulaminie procedurę stosowania tego prawa (np. kto w tym wypadku ponosi koszty wysyłki).

3. Sprawdź czy strony sklepu serwowane są przez protokół SSL (w adresie strony do protokołu „http” doklejone będzie „s”, co da razem https://) – wówczas np. Firefox w pasku adresu wyświetla nazwę właściciela certyfikatu, co stanowi dodatkową weryfikację, czy wszystko się zgadza.

4. Zwróć uwagę na formę kontaktu z klientem – czy musisz długo czekać na odpowiedź na e-mail, czy telefon jest odbierany na bieżąco? W jaki sposób sklep zachowuje się przypadku opóźnienia zamówienia. Czy jesteś informowany na bieżąco o statusie zamówienia?

5. Czy prezentowany towar zawiera wyczerpujące opisy? Postaraj się przyjrzeć zdjęciom produktów, pochodzą z katalogów producenta, czy zostały zrobione przez sklep. W jakich warunkach zostały przygotowane?

Czy na stronie obok towaru znajdują się informacje o dostępności i czasie realizacji poszczególnych pozycji.

6. Porównanie cen w innych sklepach internetowych o podobnym asortymencie, czy „okazja” na jaką trafiłeś nie odbiega zanadto od oferty innych sklepów, a może niską cenę sklep równoważy dodając jakieś zbędne usługi np. za wysyłkę lub zapakowanie towaru.

7. Wybór formy płatności: jakie są możliwości wykonania płatności, czy jest wybór. Pamiętaj, że w przypadku płatności kartą kredytową możesz domagać się zwrotu w formie tzw. chargeback, czyli zwrotu płatności, jeśli usługa nie została wykonana.

8. Komentarze klientów w niezależnych od sklepu systemach agregujących tego typu wypowiedzi, warto sprawdzić przede wszystkich czy komentarzy jest dużo – to daje pojęcie o skali i czasie działania na rynku. Czy jeśli pojawił się jakiś komentarz negatywny sklep starał się rozwiązać ten problem odpowiadając na zarzuty klienta.

No i bezpiecznych zakupów!

Related Posts