KOSIARKA – PRZEGLĄD INFORMACJI

folder_openKosiarka
kosiarka

Edytuj”Kosiarka – przegląd informacji”

Kosiarka to fascynujące urządzenie, służy do banalnej czynności jaką jest koszenie trawy, a wzbudza emocje jakby co najmniej było to Ferrari albo Lamborghini. Urządzenie wzbudza wiele emocji, a każdy gospodarz chciałby aby jego trawnik był idealny, koszenie łatwe i przyjemne. Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy będą sami kosili trawnik dbając o najmniejszy szczegół, wszak trawnik świadczy o gospodarzu. Inni zaś oddadzą władzę automatom, które odpowiednio zaprogramowane wypełnia misję gospodarza.

Kosiarka pierwotnie używana w rolnictwie, dziś stała się powszechnym urządzeniem. O jej zakupie myśli każdy kto posiadł choć kawałek swojego terenu i zasiał na nim swoją zieloną wizytówkę. Warto zrozumieć działanie tego fenomenu, śmiem powiedzieć, motoryzacji.

Kosiarkę opracowano już w starożytności, gdy do skrzyni na kołach zamontowano ostrza, które ciągnięte za koniem ścinały zboże. Przyjrzyjmy się typom kosiarek, poznanie ich pozwoli wybrać odpowiednią do naszych zastosowań. Zależnie powiem od terenu i rodzaju roślinności jaki zamierzamy kosić jedne kosiarki lepiej spełnią swoją funkcję, a inne gorzej.

Poniższe typy kosiarek omawiam pod kątem potencjalnego zastosowania do koszenia przydomowego trawnika lub co najwyżej działki rekreacyjnej.

Kosiarka bijakowa:

Kosiarka bijakowa ma bardzo ciekawą i trudna do opisania konstrukcję. Jest to rodzaj kosiarki rotacyjnej. Głównym elementem jest poziomy wał wokół, którego rotują zamocowane na nim ostrza zwane także młoteczkami. Taka kosiarka sprawdza się przy koszeniu nieużytków i rowów. Należy raczej do kategorii maszyn rolniczych niż ogródkowych. Pewne odmiany tej kosiarki są używane do koszenia niskich roślin przeznaczonych na pasze. Można nim także czyścić ścierniska lub przygotowywać się do zbioru roślin takich jak buraki. Po prostu można w ten sposób pozbyć się części zielonej wystającej nad ziemię.

Kosiarka listwowa:

Kosiarka listwowa działa na zasadzie przesuwania się względem siebie nieruchomych i ruchomych noży tnących. Można sobie to wyobrazić każdą z listew jako skrzyżowanie nożyczek z grzebiebniem. Tak jakby stworzyć dwa grzebienie, których bolce są zostrzone w poziomie. Ostrza poruszają się względem siebie wzdłuż krawędzi zamocowania bolców. Podczas pracy mijają się a wszystko co wpadnie pomiędzy zostaje ścięte. Kosiarka ta ma częste zastosowanie w wycinaniu wysokich traw, a nawet krzaków. Jej zaletą jest to, że często zamiast kosiarki można zamontować odśnieżarkę. Ponieważ zastosowania są dość specyficzne, z drugiej strony mogę sobie wyobrazić, że masz działkę, która przez cały rok zarasta, a służy rekreacji jedynie przez kilka tygodni w roku. Wówczas posiadanie tego typu kosiarki będzie miało sens. Kosiarka listwowa sprawdzi się także w nierównym terenie, gdyż najczęściej występuje na dwóch kołach, więc jest zwrotna i łatwo pozwala zmienić kąt cięcia.

Kosiarka dyskowa:

Zastosowanie w rolnictwie znajdzie także kosiarka dyskowa to również należy do kategorii rozwiązań dla rolnictwa, dyski z ostrzami umieszczone są na belce zamontowanej do ciągnika. Gdy dyski są zsunięte uzyskuje się bardzo dużą dokładność koszenia, ponieważ obszar pracy ostrzy nakłada się. Rozsuwając je można uzyskać większą szerokość pracy, jednak mniejszą dokładność. Kosiarka ta także nie będzie miała zastosowania w ogródku lub na działce, którymi zajmujemy się na niniejszej stronie

Kosiarka rotacyjna:

Zasada działania kosiarki rotacyjnej jest taka, że nóż obraca się wokół osi, roślina nie jest niczym dociskana, a ostrze uderza ją szybko i ścina zanim roślina zdąży się ugiąć. Kosiarka rotacyjna ma mniejsza precyzję niż np. kosiarka listowa, natomiast jest rozwiązaniem najczęściej używanym w kosiarkach do trawy przydomowego użytku. Często dzięki specjalnej konstrukcji noża lub zestawowi do mulczowania kosiarka ta od razu mieli trawę i pozostawia jako nawóz na koszonym terenie.

Kosiarka wrzecionowa

Kosiarka wrzecionowa, zwana inaczej kosiarka bębnowa, to jedna z najstarszych i najdokładniejszych konstrukcji kosiarki. Trawa dobrze znosi jej działanie ponieważ można powiedzieć , że w pewnym stopniu przypomina konstrukcją zęby owcy lub krowy.  Skonstruowana do użytku ręcznego lub ciągnięcia za koniem. Do tej pory powstają kosiarki wrzecionowe napędzane ręcznie, elektrycznie lub spalinowo. Prawidłowo używana ma najdokładniejszą precyzję cięcia, nie uszkadza trawy, dzięki czemu trawa nie obsycha na końcówkach. Zasada jej działania polega na wciskaniu źdźbeł trawy pomiędzy nieruchomy element i obracający się bęben tnący. Potrafi ścinać trawę nawet do poziomu 1 cm nad ziemią. Świetnie nadaje się do utrzymania boisk, pól golfowych i wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać efekt trawnika angielskiego. Nadaje się do użytku w małych ogródkach przydomowych.

Kosiarka wysięgnikowa

Służy do koszenia rowów przydrożych i trudno dostępnych miejsc w sąsiedztwie dróg. Czasem mają zastosowanie w rolnictwie. W ogródku przydomowym nie znajdą zastosowania.

Kosiarka z mulczowaniem:

Mulczowanie to proces, który polega na jednoczesnym koszeniu i mieleniu ściętej trawy. Ścinki trawy opadają na ziemię pomiędzy pozostałymi źdźbłami i w ten sposób stanowią naturalny nawóz dla trawnika. Funkcja ta pozwala używać kosiarki bez konieczności nawożenia, a jednocześnie nie zmusza użytkownika do opróżniania kosza na trawę. Jest jednak druga strona medalu – ścinki zanim opadną do ziemi i zgniją czepiają się do butów. Zatem używanie tego typu kosiarki w pobliżu domu, gdzie często wchodzimy wiąże się z nanoszeniem ścinków trawy.

Kosiarka żyłkowa

Zwana także podkaszarką, to urządzenie, które zamiast noży ma żyłkę lub sznurek. Zdarzają się także wersje z plastikowymi nożami. Takie rozwiązanie sprawia, że kosiarka żyłkowa jest urządzeniem odpowiednim do stosowania w mniej zadbanych ogrodach. Dlatego można nią takie kosić miejsca, do których standardową kosiarką jest utrudniony dostęp. Wszelkie skarpy, brzegi trawników, sąsiedztwo murków i krawężników. Najczęściej kosiarka żyłkowa jest w formie podkaszarki, tzw. kosy ręcznej. Częstym rozwiązaniem są także kosiarki spalinowe lub elektryczne do dużej mocy.

Kosiarka automatyczna

Koszenie trawy to zajęcie, która zabiera najcenniejszy zasób jaki mamy w życiu, czyli czas. Dzięki rozwojowi technologii: komputeryzacji, robotyce i GPS pojawił się prawdziwy kosiarkowy „game changer”, czyli kosiarki automatyczne. Oczywiście na razie ma zastosowanie na małą skalę w przydomowych ogródkach, ale kto może może zagości także przy poważniejszych zastosowaniach.

Marki kosiarek

Produkcją kosiarek zajmuje się wiele mniej lub bardziej znanych firm. Do najpopularniejszych należą: niemieckie kosiarki Stiga, japońskie kosiarki Honda, amerykańskie kosiarki John Deere, produkowane w chinach kosiarki Nac, austriackie kosiarki Viking, kosiarki Oleo-Mac, kosiarki AL-KO oraz chińskie kosiarki MTD oraz wiele wiele innych

Informacje czerpałem m.in. z Wikipedii

expand_more

Jak kupować robota koszącego?

Related Posts