JAK PRZYGOTOWAĆ OGRÓD POD KOSIARKĘ AUTOMATYCZNĄ?

folder_openKosiarka
trawnik przed domem

Obrzeże trawnika

Przygotuj brzeg trawnika, tak aby nie musieć dokaszać brzegów. Poziom chodników powinien być zlicowany poziomem z brzegiem trawnika. Czasami warto ułożyć wokół klombów lub krzewów obrzeże z kostki lub żwiru tak aby kosiarka mogła przejechać jednym kołem po trawniku a drugim po obrzeżu. Różnice w wysokości obrzeża mogą spowodować, że kosiarka będzie się zawieszać lub zakopywać.

Instalacje, które mogą utrudniać położenie przewodu ograniczającego kosiarki automatycznej

Przypomnij sobie czy pod powierzchnią trawnika nie masz jakichś istotnych instalacji, może to być podlewania automatyczne lub kable elektryczne do oświetlenia, od ich obecności i głębokości montażu zależy metoda jaką można położyć kabel ograniczający pole pracy kosiarki automatycznej. 

Jeśli takich instalacji nie ma warto skorzystać z urządzeń, które wycinają w ziemi szparę, w której można położyć kabel. Jeśli pod powierzchnią masz instalacje – kabel odgraniczający kosiarki automatyczej należy przypiąć szpilkami, z czasem zarośnie od trawą. Początkowo trzeba będzie uważać aby się nie potknąć lub aby podniesionego przypadkiem kabla nie przecięły ostrza kosiarki automatycznej.

Czy robot koszący pokona nachylenia?

Jeśli masz na terenie ogrodu jakieś wzniesienia – sprawdź czy kosiarka będzie w stanie je pokonać, producenci najczęściej określają wartość nachylenia w %, warto wiedzieć jak przeliczać taki % nachylenia. Robi się to w następujący sposób: 45 stopni nachylenia to inaczej 100%. Jeśli masz w ogrodzie nachylenie np. 15 stopni, oznacza to około 33% nachylenia.

Projekt ogrodu z uwzględnieniem pracy kosiarki automatycznej

Jeśli zaczynasz dopiero pracę nad swoim ogrodem warto mieć z góry zaplanowany układ ogrodu. Nawet jeśli jakichś klombów nie ma warto zostawić zapas kabla w tym miejscu oczekując na moment gdy się pojawią. Kabel ograniczający musi mieć ciągłość, a przełożenie go stanowi nie lada wyzwanie. Możliwe jest też łączenie przewodu jednak każda złączka może powodować problemy.

Zobacz stronę gdzie omawiam przekrojowo kosiarki automatyczne.

expand_more

Jak kupować robota koszącego?

Related Posts